Yol ve Cadde

Dış mekan aydınlatma armatürlerinden Yol ve cadde armatürleri aydınlanma ihtiyacının karşılanmasını sağlar. Sokak, cadde ve yolların aydınlanması amacıyla kullanılan ürünleri ise sokak armatürü adı verilir.

Yol ve Cadde Armatürlerinin Özellikleri Nelerdir?

Yollarda ve caddelerde yani açık alanlarda kullanılan dış mekan armatürleri genellikle IP65, IP66, IP67 ve IP69 koruma sınıfında üretilir. Koruma sınıfı dış ortam koşullarında çalışan armatürlerin suya, neme ve toza karşı dayanıklı olduklarını gösterir.

Yol ve Cadde Armatürlerinin Modelleri

En çok tercih edilen cadde ve yol armatürleri

Yol ve cadde armatürlerinin farklı modellere sahip olması değişen ihtiyaçları karşılayacak bir seçim yapmayı kolaylaştırır. Modellerin özellikleri ve koruma sınıfları birbirinden farklıdır.

Yol ve Cadde Armatürlerinin Fiyatları

Aydınlanma doğal ışık bağlantısının kesildiği her yerde temel ihtiyaçlardan biridir. Yetersiz ışık çeşitli problemleri beraberinde getirebilir. Yol ve caddeler özellikle doğal ışık kaynaklarının sona erdiği akşam saatlerinde karanlık hale gelirler ve yapay ışık kaynaklarına ihtiyaç duyarlar. Bu alanların aydınlanması ve kullanılabilir hale gelmesi yol ve cadde armatürleri ile mümkündür. Yol ve cadde armatürlerinin farklı modelleri olması fiyat aralıklarını değiştirir. Bu durum hem ihtiyacı hem de bütçeyi karşılayan bir seçim yapmayı kolaylaştırır.

Yol ve Cadde Armatürlerinde Enerji Verimliliği

Açık alanlarda aydınlanma ihtiyacını karşılayan, farklı teknolojileri bir araya getirerek üretilen yol ve cadde armatürleri enerji verimliliği konusunda avantajlı bir kullanım sunarlar. Bu denli yoğun ilgi ile karşılaşıyor olmalarını sağlayan en önemli özelliklerinden biri enerji verimliliğidir. Özellikle açık alanlarda kullanılan aydınlatma seçeneklerinin daha fazla enerjiye ihtiyaç duydukları görülür.

Buna bağlı olarak LED teknoloji ile hayata geçirilen yol ve cadde armatürleri daha az enerji ile daha yüksek verimlilik sağlar ve geniş alanları bile kolaylıkla aydınlatabilir. Bununla birlikte aydınlanma ihtiyacını karşılarken ödenmesi gereken faturanın da minimize edilmesi önemli avantajları arasındadır.

Yol ve Cadde Armatürlerinin Uygulama Alanları

Yol ve cadde gibi gün içerisinde hemen her saat kalabalık ve yoğun olan alanlarda doğal ışık kaynaklarının sona ermesiyle karanlık meydana gelir. Karışıklık ve kaos ortamının sona ermesi için mutlaka yol ve cadde armatürlerinin kullanılması gerekir. Dolayısıyla yol ve cadde armatürlerinin en temel uygulama alanları açık alanlardır. Araç ve yaya trafiğinin yoğun olduğu caddeler, şehir içi ulaşımın mümkün hale gelmesini sağlayan yollar ya da bunun gibi bütün alanlarda yol ve cadde armatürleri kullanılabilir.

Yol ve Cadde Armatürlerinin Montaj ve Bakım Kolaylığı

Pelsan`da yol ve cadde armatürleri Doka gibi farklı modellere kendi içerisinde yer verir. Model konusunda önemli bir çeşitliliğe sahip olması isteğe ve ihtiyaçlara uygun bir seçim yapmanın kolaylaşmasını sağlar. Bununla birlikte modellerin özellikleri arasında montaj ve bakım esnasında kolaylık sağlamaları bulunur. Açık alanlarda kullanıldığı için kapalı alanlarda kullanılan armatürlere oranla çok daha yüksek koruma seviyesi ile üretilen yol ve cadde armatürlerinin bakımları kolaylıkla yapılabilir. Bu durum kullanım esnasında meydana gelebilecek problemlerin engellenmesini sağlarken, pratik bir kullanıma sahip olduğunu gösterir. Bununla birlikte üretim esnasında dikkat edilen etkenler kullanım esnasında avantajlar yaratmasını sağlar. Aynı zamanda verimlilik konusunda da ön planda olması, tercih edilmesinin sebepleri arasındadır.