Sarkıt armatürleri  tavandan sarkıtılarak kullanılır. Aydınlatma sistemleri arasında yer alan sarkıt armatürleri kullanıldığı alanlarda aydınlatma fonksiyonuyla beraber dekoratif bir görüntü yaratır. Mekan tasarımlarında mimari açıdan olumlu katkı sağlaması amacıyla tercih edilen bir aydınlatma sistemidir. Kullanıldığı birçok alan bulunur.

İç ve dış mekanlarda kullanılacak armatürlerin en önemli amaçları aydınlanma ihtiyacını karşılamaktır. Fakat gelişen teknolojiye bağlı olarak uzun bir listeye ulaşan armatürler kendi içlerinde farklı gruplara ayrılmıştır. Bu durum yalnızca işlevsel açıdan değil, aynı zamanda dekoratif açıdan da ön planda olmayı başaran armatürlerin oluşmasını sağlamıştır. Bunlardan biri olan ve geniş bir kullanım alanına sahip olduğu için dikkat çeken sarkıt armatürleri, mekanın atmosferine önemli bir katkı sağlar ve aynı zamanda aydınlanmanın başarıyla gerçekleşmesine yardımcıdır. Ortama estetik ve hoş bir görüntü katması kullanım alanlarının uzun bir listeye sahip olmasını sağlar.

Sarkıt Armatürlerinin Özellikleri Nelerdir?

Kullanıldığı alanın ihtiyaçlarını başarıyla karşılayan ve farklı alanlara entegre olabilen sarkıt armatürler özel ölçülerde üretilebilecek modellere sahiptir. Bununla birlikte istenilen gövde ve renk seçeneklerine sahip olan ve yalın bir tasarım ile dizayn edilen sarkıt armatürler, geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Bununla birlikte dekoratif açıdan da dikkat çekici bir üründür. Kullanıldığı alanın dekorasyonuna olumlu etki yaratırken, mimariye etkili bir katkıda bulunur.

Sarkıt Armatürlerinin Modelleri

Sarkıt armatürlerinin farklı ihtiyaçları başarıyla karşılayabilecek çeşitli modelleri bulunuyor. Model konusunda sahip olduğu zenginlik tercih edilmesini sağlıyor. En çok tercih edilen sarkıt armatür modelleri arasında;

 Aydınlanma ihtiyacını başarıyla karşılayan sarkıt armatürler bununla birlikte dekoratif açıdan da dikkat çekiyor. Uzun bir model listesine sahip olması kullanılacak alanın dekoratif ve işlevsel ihtiyaçlarına uygun bir ürün tercih yapmayı kolaylaştırıyor. Kolay kullanımı, kullanıldığı alana hoş bir görüntü katması, güç ve verimlilik gibi avantajları ise son yıllarda en çok tercih edilen armatür seçeneklerinden biri olmasını sağlıyor.

Sarkıt Armatürlerinin Fiyatları

Aydınlatmanın zarif ve verimli çözümü olarak değerlendirilen sarkıt armatürlerinin birbirinden farklı modelleri bulunur. Bu durum fiyat aralıklarının değişmesini sağlar. Özellikle iç mekanlarda kullanılan ve kullanıldığı alanlarda modern bir dokunuş yaratan sarkıt armatürlerin fiyatları farklı bütçelere hitap edebilecek aralığa sahiptir. Bununla birlikte yüksek enerji verimliliğine sahip olması uzun vadede elektrik faturasından tasarruf sağlar. Bu açıdan değerlendirildiğinde ekonomik bir seçenek olduğunu dile getirmek mümkündür. Çevreye katkı sağlaması ve zararsız olması da tercih edilmesini sağlayan etkenlerden biridir. Bununla birlikte uzun ömürlü kullanım sunar.

Sarkıt Armatürlerinde Enerji Verimliliği

Farklı renk seçeneklerine sahip olan sarkıt armatürler maksimum emniyet ile üretilirler. Yüksek enerji tasarrufu sağlayan sarkıt armatürler LED teknolojiyle üretilir. Bu sayede hem enerji tasarrufu sağlar hem de çevreye zarar vermez. Geleneksel aydınlatma yöntemleriyle karşılaştırıldığında çok daha uzun ömürlü bir kullanıma sahip olduğu görülür. Sık değiştirme gerekliliğini ortadan kaldırması ve uzun vadede maliyet tasarrufu sağlaması kullanılmasıyla elde edilenden avantajlar arasındadır.

Sarkıt Armatürlerinin Uygulama Alanları

Geniş bir uygulama alanına sahip olan mimari/sarkıt armatürleri evler başta olmak üzere iç mekanların büyük bir çoğunluğunda tercih ediliyor. Aydınlatmanın temel unsurlarından biri olarak değerlendirilen sarkıt armatürleri kullanım alanına bağlı olarak lokal aydınlatma amaçlı da tercih ediliyor. Evlerde, ofislerde, kafe ve restoranlarda ya da mağazalarda en çok tercih edilen armatürlerin arasında sarkıt armatürleri geliyor.

Özellikle ofis ve iş yerlerinin dekorasyonuna olumlu katkı sağlaması en önemli özelliklerinden biridir. Kullanım şekilleri kullanıcının ihtiyaç ve talebine göre değişkenlik gösterdiği için evlerde de tercih ediliyor. Oturma odalarında ve salonlarda genel aydınlatma amaçlı tezgah, mutfak ve banko üstlerinde ise tek bir alana dair aydınlatma sağlamak için kullanılıyor.

Ofisler, alışveriş merkezleri, ev ve sanat galerileri, restoranlar ya da kafeler gibi farklı mekanlarda tercih edilebilir. Açık alanlarda, resepsiyonlarda ya da uzun koridorlarda aydınlanma amacıyla kullanılabilir. Üstün aydınlatma performansı sayesinde kullanıldığı iç mekanlara estetik değer katar.

Sarkıt Armatürlerinin Montaj ve Bakım Kolaylığı

Mimari armatürlerden Sarkıt armatürler montaj esnasında büyük bir kolaylık sağlar. Esnek montaj seçeneklerine sahiptir. Farklı tavan yüksekliklerine ve mekan gereksinimlerine uyum sağlayabilirler. Yüksekliklerinin ayarlanabilir olması kullanımın esnek olmasını sağlar.

Pelsan aracılığıyla bulabileceğiniz sarkıt armatürler zarif ve modern tasarımlara sahip olduğu için mekana estetik değer katarlar. Her türlü dekorasyon stiline kolaylıkla uyum sağlayabilirler. Estetik ve fonksiyonel olması en önemli avantajlarından biridir.