Yüksek Tavan

Endüstriyel armatürlerden Yüksek tavan armatürü fabrika, atölye, lojistik, depolama alanı ya da üretim tesisleri gibi geniş alan ve 6-14 m tavan yüksekliğine sahip olan tesislerde kullanılan aydınlatma çeşididir. Bu tarz armatürlerin diğer armatürlerden en önemli farkı yüksek ışık çıktısına sahip olmalarıdır.

Geniş alan hacimlerini simetrik veya asimetrik bir şekilde aydınlatmak ve üretim yapılan tesislerde çalışmanın daha verimli hale gelmesini sağlamak için kullanılan yüksek tavan armatürleri noktasal aydınlatmaya ihtiyaç duyulan üretim bantlarında kuvvetli aydınlatma sağlar. Kullanılmasıyla birlikte yetersiz aydınlatmaya bağlı olarak gerçekleşen iş kazalarını minimize etmeyi hedefler.

Yüksek Tavan Armatürlerinin Özellikleri Nelerdir?

Profesyonel spor salonları gibi aynı anda birçok kişinin içerisinde vakit geçirdiği dolayısıyla yoğun ışıklandırmaya ihtiyaç duyan kapalı alanlarda yüksek tavan armatürleri kullanılmalıdır. Bunun için özel olarak tasarlanan ve üretilen Neta, yüksek darbe dayanımına sahip olduğu için sektörel açıdan avantajlı bir kullanım yaratır.

Yüksek tavan armatürlerinin en önemli özelliği tek bir ürünün kullanımıyla birlikte çok geniş bir alanı aydınlatmalarıdır. Bununla birlikte LED teknolojili üretilmiş olmaları ekonomik açıdan da mantıklı bir kullanım sağlar.

Yüksek Tavan Armatürlerinin Modelleri

Yüksek tavan armatürlerinin birbirinden farklı özellikleri bulunur. Lümen değerlerine bağlı bir seçim yapılırken alanın aydınlatma gereksinimleri göz önünde bulundurulmalıdır. Düşük Wattlı yüksek tavan armatürü küçük alanlar için avantajlı bir kullanım sunar ve en verimli seçenek olarak değerlendirilir.

Depolar ve perakende satış alanları gibi ticari ve endüstriyel uygulamalar yapılan alanlarda Castor yüksek tavan armatürleri kullanılabilir. 5 yıl garantiye sahip olan bu model 100.000 saatten daha uzun sürücü ömrüne sahiptir ve 45 ile 90 derece lens opsiyonları bulunmaktadır.

Salto gibi yüksek güce sahip tavan armatürleri ise spor sahaları ve kapalı stadyum gibi yüksek tavana sahip alanlarda kullanılmaları gerekir. Depo tesisleri de yüksek tavan armatürlerinin kullanılması gereken alanlar arasındadır. Günümüzde en çok tercih edilen yüksek tavan armatür modelleri arasında;

Yüksek Tavan Armatürlerinin Fiyatları

Yüksek tavan armatürleri 6 ile 14 metre yüksekliğe sahip alanların aydınlatılması amacıyla kullanılan aydınlatma ürün çeşididir. Işığı doğru yönlendirmek için alüminyum reflektör veya özel lenslerle tasarlanırlar.

Kendi içlerinde farklı modellere ayrılan yüksek tavan armatürlerinin fiyatları da modellere bağlı olarak değişir. Fiyatların değişmesine neden olan etkenler arasında Watt yani güçleri de bulunur. Bu sayede her ihtiyaca uygun bir aydınlatma ürünü bulmak kolaydır.

Yüksek Tavan Armatürlerinde Enerji Verimliliği

Yüksek tavan armatürleri genelde LED ile üretilirler. Enerji verimliliği konusunda avantajlı bir ürün grubu olarak değerlendirilen bu ürünler halojen armatürleri ile karşılaştırıldığı takdirde daha yüksek lümen yani ışık çıktısına sahiptir. Bununla birlikte ısınma oranlarının daha düşük olması ve daha yüksek CRI değeri de avantajlı bir kullanım sunar.

Yüksek tavan armatürleri ısınmaya bağlı olarak daha az bozulma yaşadıkları için bakıma duyulan ihtiyaç minimum seviyededir. LED bölümlerin bir alanı deforme olsa dahi diğer kısımlar bu durumdan etkilenmez. Bu durumda daha uzun ömürlü olmasını sağlar.

Yüksek Tavan Armatürlerinin Uygulama Alanları

Yüksek tavan armatürlerinin uygulama alanları oldukça geniştir. Sağladığı yüksek ışık çıktısı geniş alan aydınlatma imkanı yaratır. Bu sebeple endüstriyel ortamlarda kullanılmaktadır.

 

Yüksek tavan armatürlerinin uygulama alanlarına sınırlamak doğru değildir. Genel olarak en çok tercih edildiği alanların arasında;

  • Kapalı depolar,
  • Fabrika ve atölyeler,
  • Spor salonları,
  • Kapalı tamir bakım alanları,
  • Ticari yapılar,
  • Servis istasyonları bulunur.

Bu gibi alanlarda kullanılan ve geniş sektörel kullanım imkanına sahip olan yüksek tavan armatürleri kullanıldıkları alanlarda çeşitli avantajlar yaratırlar.

Yüksek Tavan Armatürlerinin Montaj ve Bakım Kolaylığı

Yüksek tavan armatürleri 4 metre tavan yüksekliği ve üzerinde kullanıma uygundur. Tesis içerisinde tavana ya da mevcut ise busbar hattına takılarak kullanılırlar. Montaj sırasında tavana veya busbar hattına askı takımları ile bağlantı gerçekleşir. Bu açıdan değerlendirildiğinde montajın oldukça pratik şekilde gerçekleştiğini söylemek mümkündür. Tavan yüksekliğinin artmasıyla birlikte kullanılması gereken armatürün güç seviyesi ve lümen çıktısı değeri de yükseltilmelidir. Bu gibi alanlarda yüksek lm/W değerine sahip LED armatürlerin kullanılması önerilir.

Pelsan aracılığıyla bulabileceğiniz farklı modeller avantajlı bir kullanım sağlar. Bakım esnasında sağladığı kolaylık ve LED teknolojiyle üretilmesi uzun yıllar boyunca kullanılmasını sağlayan temel etkenler arasındadır.