Downlight

Downlight armatürleri konut ve ticari aydınlatma amacıyla kullanılıyor. Aşağı doğru aydınlatma sağlamak amacıyla tavana monte edilerek kullanılıyor. Genel aydınlatma ve dekoratif aydınlatma için tercih ediliyor.

Downlight armatürleri seçilirken tavan yüksekliği, yukarıdan aydınlatma aralığı, ışın açısı, CCT ve IP derecesi gibi faktörleri göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Downlight Armatürlerinin Özellikleri Nelerdir?

Downlight armatürlerinin tercih edilmesini sağlayan pek çok özellikleri bulunur. Bunların arasında;

  • Çok yönlü bir tasarıma sahiptir: Downlight armatürler çok yönlü tasarımları sayesinde farklı amaçlar için kullanılabilirler. İç mekan aydınlatma armatürü kategorisinde olarak genel aydınlatma amacıyla kullanılabilecekleri gibi sarkıt aydınlatma veya görev aydınlatması amacıyla da kullanılabilirler. Kullanıldığı alanın daha modern ve şık gözükmesine katkıda bulunurlar.
  • Duvar sanatını vurgulamak için kullanılırlar: Downlight armatürleri duvarda kullandığınız sanat eserlerini vurgulamak amacıyla tercih edilebilir. Belirli öğelere odaklanmak için düşük huzme açısına sahip downlight armatürleri tercih edilebilir.
  • Sofistike bir görünüm yaratırlar: Downlight armatürleri ortam aydınlatması için kullanıldıkları takdirde daha sofistike bir görüntü elde edilir. Enerji tasarruflu lambalar için mükemmel bir alternatif olarak değerlendirilir. Evin yatak odası ve oturma odası gibi bölümlerinde kullanılabileceği gibi ticari kullanım için de uygundur.
  • Alanı daha geniş gösterirler: Downlight armatürleri uzay illüzyonu denen bir özelliğe sahiptir. Bu özellik küçük alanlarda kullanıldığında bile daha ferah bir görüntü yaratılmasının sağlar. Alana ekstra boyut katar, büyük bir görüntü yaratır.

Downlight Armatürlerinin Modelleri

Downlight armatürlerinin yoğun bir ilgiyle karşılaşmasını sağlayan ve fiyat aralıklarını değiştiren en temel etkenler arasında modellerin birbirinden farklı olmaları bulunur. Bu sayede değişen ihtiyaçları karşılayabilecek ve alanın ihtiyaçlarını entegre olabilecek bir model seçmek kolaylaşır. Pelsan downlight armatür modelleri arasında;

Downlight Armatürlerinin Fiyatları

Downlight armatürlerinin farklı modelleri bulunur. Bu durum fiyat aralıklarını değiştirir. Kullanılmasıyla çeşitli avantajlar yaratan, ticari ve konutlarda tercih edilen downlight armatürleri hem işlevsel hem de pratik bir kullanıma sahiptir. Enerji verimliliği ve bakım kolaylığı gibi avantajlar yaratması her geçen gün daha popüler hale gelmesini sağlar. Bununla birlikte tercih edilebilecek birden fazla model olması fiyat aralıklarının değişmesine neden olur. 

Downlight Armatürlerinde Enerji Verimliliği

Downlight armatürlerinin tercih edilmelerini sağlayan en önemli özelliği sahip oldukları enerji verimliliğidir. Aydınlatmanın enerji tüketimi saat başına watt cinsinden ölçülmelidir. Bir downlight armatürün 3 ile 50 watta kadar kullandığı görülür. Bu miktar bir halojen yukarıdan aydınlatma ile karşılaştırıldığında oranın 35 ile 500 watta yükseldiği görülür. Halojen lambalar downlight armatürlerden 9 kat daha fazla elektrik tüketirler. Bu açıdan değerlendirildiğinde downlight armatürleri kullanımının elektrik faturasında önemli bir tasarruf sağladığını söylemek gerekir.

 Bununla birlikte downlight armatürleri dayanıklı ve güvenilir bir seçenektir. Halojen lambalara oranla 3 ile 4 kat daha dayanıklıdır. Downlight armatürlerinin pek çoğu 50 bin saate kadar kullanılabilir. Ayrıca daha iyi garanti politikalarıyla üretilmeleri alanın güvenliğini arttırır.

 LED’li downlight armatürleri çalışırken ekstra ısınma yaşamazlar. Bu sayede bütün uygulamalar için kullanılabilirler. Geleneksel ampullerin sahip olmadığı gelişmiş özellikler ile çok yönlü bir kullanım sunan downlight armatürleri ışığı belirli bir alana yoğunlaştırma konusunda da etkilidir.

Downlight Armatürlerinin Uygulama Alanları

Pelsan aracılığıyla bulabileceğiniz downlight armatür modelleri geniş bir ürün skalasına sahiptir. Gelişmiş özelliklere sahip olduğu için avantajlı bir kullanım sunan bu modeller, uzun ömürlü kullanım vaat ederler. Tercih edilmelerinin en önemli sebebi uygulama alanları konusunda sundukları zenginliktir.

Hem ticari alanlarda hem de konutlarda downlight armatürler kullanılabilir. Evlerin koridorlarından oturma odası ya da salon gibi yaşam alanlarına dek pek çok alanda downlight armatür ile karşılaşmak mümkündür. Bununla birlikte iş yerlerinde ve ofislerde de tercih edildiği görülür.

Kullanılmasıyla çeşitli avantajlar yaratan downlight armatür modelleri işlevsel açıdan da önemlidir. Montaj ve bakım esnasında kolaylık sağlarken aynı zamanda elektrik faturalarından tasarruf etmek için idealdir. Kullanıldığı alanda modern bir görüntü yaratması ise tercih edilmesini sağlayan en temel etkenlerden biridir.

Downlight Armatürlerinin Montaj ve Bakım Kolaylığı

Downlight armatürleri mutlaka bu alanda uzman kişiler tarafından monte edilmelidir. Kullanım süresini uzatmak ve kullanım süreci boyunca meydana gelebilecek problemleri engellemek için;

  • Islak temizleme yapılmamalıdır.
  • Sık sık açılıp kapatmak armatürün performansını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle uzun ömürlü sürücüye sahip downlightlar tercih edilmelidir.
  • Lambanın parçalarını değiştirmemek gerekir.
  • Nemsiz bir ortamda kullanılmalıdır.
  • Nemli ortamlar için en az IP54 downlight seçilmelidir.

 Bu gibi etkenlere dikkat ettiğinizde  armatürlerin bakım kolaylığı oldukça avantajlıdır. Böylelikle hem uzun süreli bir kullanım sağlayabilir, hem de aydınlanma ihtiyacınızı dekoratif şekilde karşılayarak iç mekanın ambiyansını katkıda bulunabilirsiniz. Çeşitli amaçlar için kullanılmak üzere çeşitli biçim ve renklerde üretilmeleri hem konut hem de ticari alanların aydınlatılması için kullanılmasını sağlar. İç mekanlar için kullanılan downlight armatürleri oldukça büyük bir popülerliğe sahiptir.