Endüstriyel Alanlarda Bütünsel Tasarruf Yaklaşımı

Günümüzde artan enerji maliyetlerinden dolayı, tasarrufun önemi her geçen gün artmaktadır. Aydınlatmada tam anlamıyla tasarruf elde edebilmemiz için birçok önemli etken vardır. Doğru koşulları bir araya getirerek ‘bütünsel tasarruf’ sağlamış oluruz. Aydınlatmada tasarruf; ışığın etkin bir şekilde oluşturulması, yönlendirilmesi ve konumlandırılması ile mümkündür.

Endüstri alanları, yüksek enerji maliyeti denildiğinde ilk akla gelen ortamlardır. Bu alanlarda aydınlatmaya harcanan enerji, elektrik faturasının ortalama 0’unu oluşturur. Enerji tasarrufu için ortama uygun armatürler kullanmak enerji tüketimini azaltır, elektrik giderlerine düşürür.

Doğru Armatür Seçimi Hakkında

Öncelikle uzun ömürlü LED armatürler ile enerji tüketimini azaltmak ilk adımdır. Ancak bütünsel tasarruf açısından tek başına yeterli bir çözüm değildir. Yeni nesil tasarruflu armatürler AR&GE çalışmalarımız sonucu, en zorlu şartlara uygun şekilde tasarlanmıştır. Optik, ısıl, mekanik ve elektriksel tasarımlar ile maksimum sistem verimliliği hedeflenmiştir. Endüstriyel alan aydınlatmalarında ihtiyaçlar belirlenirken, tavan yüksekliği önemli bir parametredir. Çizgisel ya da noktasal armatür seçimine karar verilip yerleşimine çalışılır. Homojen dağılımlı bir aydınlatma ve ihtiyaca yönelik sensör, kontrol bileşenleri dikkat edilmesi gereken önemli unsurlardır. Kullanılan malzeme, lens açısı ve reflektörler yüksek verimli armatür tasarımında dikkat edilmesi gereken noktaları oluşturur. Armatür, ışık kaynağı ve reflektörleri ile bir bütün olarak ele alınmalıdır. Doğru reflektör ve lens seçimi ile ışık veriminin arttırılmasına ve ışığa yön vererek tasarruflu aydınlatmanın oluşturulmasına katkı sağlayacaktır. Bu şekilde etkin yönlendirilen ışık, daha az enerji ile hayat ve iş standartlarını koruyarak, doğru aydınlığı oluşturmaktadır.

DIALux ile Aydınlatma Hesaplamaları

Ortam analizi yapılarak ışığı doğru açılar ile yönlendirilmesi enerji kaybını önler. Aydınlatma hesabı yaparken; gün ışığından faydalanılması, doğru aydınlatma noktalarının belirlenmesi ve yeterli sayıda armatür kullanımı dikkat edilmesi gereken konulardır.

Küçük İyileştirmeler ile Büyük Sonuçlar Elde Edin

Enerji tüketimi maliyetlerinin azaltılmasının yanı sıra daha az karbon ayak izi oluşur. Çevreyi olumsuz etkileyen faktörleri en aza indirmek tasarruf yöntemleri ile mümkündür. Artan maliyetler karşısında alınacak önlemler ile hem şirketlere hem de milli sermayeye katkı sağlanmış olur. Bu sayede sürdürülebilirlik konusunda gelişim sağlarken, ideal oranda aydınlatılmış ortamlar elde etmenize yardımcı olunur.

Yapılan tasarruf ve planlama doğrultusunda daha iyi aydınlatılmış bir ortam elde edilir. Konforlu çalışma alanları için, yüksek kaliteli LED kullanımının önemi araştırmalarla kanıtlanmıştır. Örneğin ışığın stabil olması rahat çalışma ortamları için büyük önem taşır. Stabil ışık için; flicker free sürücülerin kullanımı önerilir. İş güvenliği açısından da belirli standartlara ulaşılması, doğru aydınlatma ile mümkündür. Doğru aydınlatma sayesinde iş kazaları ve hatalı üretim en aza indirilebilir. Sağlıklı çalışma ortamları için aydınlatma planlaması gerekmektedir.

Fabrikalarda enerji tasarrufu için başlıca çözümlerimiz; Cronto, Etna, Castor gibi yüksek tavan armatürlerimizdir. Profesyonel ürün gruplarımız yüksek lm/watt, 5 yıl garanti süresi, 100.000 saate varan sürücü ömrü ile en zorlu şartlarda çalışmaya uyumlu olarak tasarlanmıştır. Fabrikaların yanı sıra atölyeler, küçük ve orta ölçekli işletmeler için fiyat-performans ürün gruplarımız kısa amortisman süreleri ile işletmelere kazanç sağlar. Hima G2, Karpat ve Monte bu gibi alanlar için en ideal çözümümüzdür.