Dış Mekan Aydınlatmaları: Projektörler

Dış mekân aydınlatmaları, gün ışığının azaldığı ve en nihayetinde havanın tamamen karardığı zamanda hayatın olağan akışında devam edebilmesi için oldukça önemlidir. Dış mekânların birbirinden farklı aydınlatma ihtiyacı vardır. Örneğin bir otoyol ile bir bahçenin veya bir stadyumun aydınlatma kriterleri birbirinden tamamen farklıdır. Özellikle geniş alan aydınlatmaları için kullanılan yüksek ışık çıktısı sunan ve dayanıklı olacak şekilde üretilen projektörler çeşitli alanları aydınlatmak için kullanılır. LED teknolojisi ile üretilen projektörler Halojen lambalara kıyasla daha uzun ömürlü ve daha verimlidir. Üstelik LED projektörler enerji maliyetlerini azaltır ve çevresel etkileri minimum düzeydedir.

 

Aydınlatma Projektörlerinin Özellikleri Nedir?

Projektörlerin en önemli özellikleri toz, su, nem ve ortam sıcaklıklarına karşı dayanıklı yapıya sahip olmalarıdır. Yüksek lümen çıktısı ile geniş alan aydınlatmaları için özel olarak tasarlanan bu armatürler optik düzenlemeler ile simetrik ve asimetrik ışık açısıyla odaklanılmak istenilen alanı vurgulamak için de kullanılır, ayrıca farklı renk sıcaklıkları ile istenilen atmosfer yaratılır. Bir projektörün sorunsuz çalışması uygun giriş gerilimi ile çalışıyor olması gerekir. Bu nedenle tasarlanan projektörlerin mümkün olduğunca geniş bir aralıkta giriş gerilim düzeyi olmaları, AC veya DC çalışma şekline göre düzenlenmelidir. Farklı montaj tiplerine sahip olan projektörler direklere, bina duvarlarına, zemine ve farklı tipte tavanlara montaj edilebilir. Çeşitli otomasyon seçenekleri ile birlikte bu armatürler ihtiyaca uygun şekilde düzenlenir ve daha verimli hale getirilir.

 

Projektörlerin Kullanım Alanları Nelerdir?

Projektörler geniş kullanım alanları ile ön plana çıkmaktadır. Stadyumlar, şantiyeler, açık otoparklar, bina cepheleri ve meydanlar bunlardan bazılarıdır. Ayrıca patlayıcı ve yanıcı ortamlarda sorunsuz bir şekilde çalışması için tasarlanan projektörler yüksek sıcaklık ve darbe dayanımına, karşı özel olarak üretilir ve bu armatürler uluslararası bir sertifika olan ATEX ile belgelendirilir.

 

Projektör Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Projektör satın alma faktörünü etkileyen en önemli kriterlerden biri amortisman süresidir. Projektörün iç mekanizmasında bulunan sürücünün özellikleri kullanım ömrünü doğrudan etkilemektedir. Ayrıca yüksek güçlerde uzun süreler çalışan projektörlerde ısı yönetimi oldukça önemlidir bir konudur. Uygun ısı tahliyesi armatürün performansı düşürmeden etkin bir şekilde çalışmasını sağlar.

 

Pelsan Projektör Ailesi

Pelsan Aydınlatma 42 yıllık tecrübesi ve geniş ürün portföyü ile aydınlatma ihtiyaçlarına ideal çözümler sunmaktadır. Yenilenen Cruzo G2, 1800W 'a kadar güç opsiyonuna sahipken, Ria projektör ailesi farklı lens seçenekleri ile ön plana çıkmaktadır. Sterio 50W'dan 450W'a kadar modüler olarak tasarlanabilirken, Lecto güçlü elektriksek tasarımı ile arıza yapmaz. Pelsan Aydınlatma projektör ürünlerini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.