İnsan Odaklı Aydınlatma

Işığın insan üzerinde birçok duygusal ve biyolojik etkileri vardır. Doğal güneş ışığı yaşam ritmine göre dinamik bir yapıdadır. Ancak günümüzde zamanımızın çoğu elektrikli aydınlatma sistemlerinin bulunduğu ortamlarda geçmektedir. Bu nedenle ‘İnsan Odaklı Aydınlatma’ çözümü ile yapay ışık sistemleri, doğal gün ışığının dinamizmine yakınlaştırılması hedeflenmektedir.

İnsan vücudunun 24 saatlik bir döngü yaşanır. Bu döngü bütününe ‘Sirkadiyen Ritim’ adı verilir. . Sirkadiyen aydınlatma (insan odaklı aydınlatma) sistemleri, aydınlatılan alandan gelen geri bildirimlerle ışığın rengini ve yoğunluğunu belirli zamanlarda kontrol edebilecek şekilde tasarlanmıştır. Örneğin; mavi dalga boyları gündüz saatlerinde faydalıdır, çünkü dikkati, reaksiyon sürelerini ve ruh halini iyi yönde arttırır, ancak geceleri rahatsız edici görünür. Dolayısıyla, 'mavi ışık' gün boyunca kontrol edilebilir, uyarıcı bir 'biyolojik ışıktan' (maksimum mavi içerikli) dinlendirici bir “biyolojik karanlık” a (çok az mavi içerikli veya hiç mavi içerikli olmayan) geçmelidir. Örneğin; uyku öncesi ortamda soğuk tonlar kullanmak ya da çalışma ortamında sıcak beyaz ışık kullanmak insan sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yapmaktadır. İnsan sağlığına ve performansa katkılarının yanı sıra sürdürülebilir bir gelecek, karbon ayak izinin azaltılması ve çevre dostu binaların inşasına da katkı sağlanır.

Avrupa Aydınlatma Birliği’nin (Lighting Europe) yaptığı araştırmalarda İnsan Odaklı Aydınlatma sayesinde;

  • İşyerleri ve fabrikalarda; odaklanma ve verimlilik artarken, iş kazalarının ve hataların azaldığı,
  • Öğrenciler açısından konsantrasyonun arttığı ve öğrenmenin hızlandığı,
  • Perakende sektöründe; tüketici davranışlarının pozitif etkilendiği ve alışveriş mekanlarında kalma sürelerinin çoğaldığı,
  • Sağlık kurumlarında; moral ve performansın olumlu etkilendiği gözlemlenmiştir.

Pelsan ile; insan odaklı aydınlatma teknolojisini Isoled/Dekoled Panel, Eterna Lineer ofis armatürleri, Tira Downlight gibi daha bir çok üründe yaşayabilirsiniz.